Gerai paruoštą tinkuotą ar medinį paviršių dažyti aliejiniais dažais nesunku
Gerai paruoštą tinkuotą ar medinį paviršių dažyti aliejiniais dažais nesunku. Reikia tik stengtis tinkamai laikyti teptuką, neimti juo per daug dažų, o užtepus — juos gerai išvarinėti ir išlyginti.
Dažoma paprastai du kartus: pirmą kartą — truputį liesesniais, t. y. daugiau terpentinu ar kitu skiedikliu skiestais dažais, antrą kartą — riebesniais.
Aliejiniai dažai ruošiami ir jų spalva nustatoma taip pat, kaip ir vandeninių dažų. Skirtumas tik toks, kad aliejiniams dažams išdžiūvus, spalva beveik nesikeičia.
Aliejiniai dažai, kurį laiką stovėdami atviruose arba blogai užtaisytuose induose, paviršiuje apsitraukia plėvele. Kad taip neatsitiktų aliejinius dažus reikia užpilti vandeniu (galima pokostu ar terpentinu) ir sandariai uždaryti.
Maišant dažus, kurių viršuje jau yra tokia plėvelė, reikia ją atsargiai nuimti. Tirštai trintus aliejinius dažus pirma reikia skiesti pokostu arba oksoliu, gerai išmaišyti ir tik po to, jei jie bus naudojami vidaus darbams, skiesti iki 10-15% terpentinu ar kitu skiedikliu. Nustatant spalvą, kitų spalvų dažus galima pilti tik atskirai išmaišytus ir atskiestus.
Skiedikliais atskiesti aliejiniai dažai esti ne tik liesesni, bet jie geriau — ploniau ir lygiau dengia paviršių, greičiau ir kiečiau džiūsta. Daugiau skiedžiant, galima gauti gražų matinį, nors ir ne tokį tvirtą dažų sluoksnį.
Džiūvimui pagreitinti dažus dedama iki 5% sikatyvo. Daugiau dėti sikatyvo nepatariama, nes dažai, priešingai, gali lėčiau arba ir visai nedžiūti, o, be to, kaip jau minėta, sikatyvai silpnina dažų sluoksnį.
Jei aliejiniai dažai maišomi iš sausų pigmentų, tai juos pirmiausia reikia tirštai sumaišyti su pokostu arba oksoliu, gerai ištrinti (geriau tai padaryti dažams trinti mašinėle) ir tik po to atitinkamai skiesti.
Paruoštus aliejinius dažus, prieš vartojant, reikia gerai išmaišyti ir perkošti, o bedažant — laikas nuo laiko pamaišyti. Dažymui aliejiniais dažais labiausiai tinka apvalus (žiedinis) arba plokščias šerių teptukas.