Nesijaudinkite, kava be kofeino taip pat gali turėti skonių
Nesijaudinkite, kava be kofeino taip pat gali turėti skonių.
Nors daugumoje kavinių siūloma įprasta kava, norintiems išvengti kofeino taip pat galima rinktis kavą be kofeino. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad kavoje be kofeino vis tiek yra nedidelis kofeino kiekis. Šiame straipsnyje aptarsime kavos be kofeino gėrimo privalumus ir trūkumus.
Kava be kofeino yra tokia pati kaip įprasta kava, tačiau iš jos pašalintas beveik visas kofeinas. Kavoje be kofeino vis dar yra nedidelis kofeino kiekis (apie 3 proc., palyginti su įprasta kava), nes neįmanoma pašalinti 100 proc. kofeino.
Paprastos kavos puodelyje yra apie 95 miligramai kofeino, o kavos be kofeino puodelyje – tik 2 miligramai.
Yra trys pagrindiniai kavos be kofeino apdorojimo būdai: šveicariškas vandens metodas, anglies dioksidas ir metilo chloridas. Daugiau apie kavos be kofeino apdorojimo būdus galite sužinoti čia.
Šveicariškas vandens metodas – tai kavos pupelių be kofeino apdorojimo būdas.
Jo metu žalios kavos pupelės mirkomos vandenyje tol, kol vanduo prisisotina tirpių kavos komponentų. Tuomet kofeinas iš vandens išfiltruojamas ir taip gaunamas žaliosios kavos ekstraktas. Tada ekstraktas dedamas į pupeles, kuriose yra kofeino, ir kofeinas migruoja iš pupelių į žaliosios kavos ekstraktą, nes pupelės ir skystis ieško pusiausvyros.
Anglies dioksidas yra dujos, išsiskiriančios iš Žemės atmosferos.
Anglies dioksidas gali padėti atskirti įvairias chemines medžiagas, pavyzdžiui, kofeiną iš kavos.
Metilo chloridas, dar žinomas kaip metiljodidas arba metilo chlorido dujos, yra bespalvės nuodingos dujos, kurios gali būti labai sprogios.
Metileno chloridas yra cheminis tirpiklis, naudojamas kofeinui iš kavos pupelių pašalinti. Anksčiau šiam tikslui buvo naudojamas benzenas, tačiau vėliau paaiškėjo, kad jis yra kancerogenas. Dabar įmonės paprastai naudoja kitas chemines medžiagas, pavyzdžiui, etilacetatą ir metileno chloridą.
Tačiau dėl metilchlorido kyla ginčų, nes didelis jo kiekis gali būti toksiškas ir pažeisti centrinę nervų sistemą.
FDA nusprendė, kad maži metileno chlorido pėdsakai kavoje be kofeino nekelia rūpesčių, nes daugiau nei 0,001 proc. metileno chlorido likučių yra draudžiama.
Kava be kofeino vis tiek yra sveika, nors joje nėra kofeino. Ji turi antioksidantų kaip ir įprasta kava, todėl tai geras pasirinkimas, jei norite atsisakyti kofeino, bet vis tiek gauti kavos naudos. Kava be kofeino taip pat tinka žmonėms, kurie yra jautrūs kofeinui, bet vis tiek nori mėgautis kavos skoniu. Kitas geras pasirinkimas, jei norite mažesnio kofeino kiekio, yra pusiau kavos kava.
Ar turėčiau gerti kavą be kofeino?
Kavos be kofeino gėrimo privalumai ir trūkumai priklauso nuo jūsų individualios situacijos ir sveikatos būklės.
Yra keletas kavos be kofeino gėrimo privalumų.
Kavos be kofeino gėrimas gali padėti jums pagerinti energijos lygį.
Dėl jautrumo kofeinui kai kuriems žmonėms gali būti sunku gerti kavą. Kava be kofeino gali padėti išvengti neigiamo šalutinio kofeino poveikio, pavyzdžiui, nemigos, nerimo, širdies plakimo, aukšto kraujospūdžio ir nerimo.
Jei patiriate sveikatos problemų, pavyzdžiui, nemigą ar širdies plakimą, kurias, jūsų manymu, gali sukelti kofeinas, pabandykite pereiti prie kavos be kofeino. Kava be kofeino vis tiek gali suteikti jums taip trokštamą kavos dozę be neigiamo šalutinio poveikio.
Kofeinas gali sustiprinti nerimą. Tai dažnas šalutinis poveikis, galintis sukelti nerimą, nervingumą ir tai, ką vadiname “drebėjimu”. Tačiau svarbu pažymėti, kad kava nesukelia nerimo, tačiau ji gali pabloginti simptomus žmonėms, kurie ir taip yra linkę į nerimą.
Jei patiriate nerimą ir geriate įprastą kavą, galite pabandyti pereiti prie kavos be kofeino, jei pastebėsite, kad nerimas nuo kavos stiprėja.
Kai kuriems žmonėms išgėrus kavos gali kilti virškinimo ar dehidratacijos problemų, tačiau tai vis dar tiriama. Galiausiai kiekvieno žmogaus organizmas yra skirtingas ir jūs geriausiai pažįstate save.
Yra keletas kavos be kofeino gėrimo trūkumų.
Kai kurios kavos be kofeino gaminamos su metilo chloridu, kuris yra cheminė medžiaga, randama dažų nuėmikliuose. Ši cheminė medžiaga žmonėms gali turėti sunkų neurologinį poveikį, o ilgalaikis jos poveikis gyvūnams gali sukelti centrinės nervų sistemos sutrikimus.
Jei norite išvengti metilo chlorido, būtinai patikrinkite perkamos kavos be kofeino etiketes. Dažniausiai kava be kofeino, ant kurios nenurodoma, kaip ji buvo be kofeino, buvo pagaminta naudojant metilo chloridą.
Yra prieštaringų pranešimų apie tai, ar kava be kofeino turi įtakos cholesterolio kiekiui žmonių organizme. Kai kurie tyrimai rodo, kad ji gali padidinti cholesterolio kiekį, o kiti teigia, kad poveikio nėra. Šiuo metu išvados nėra įtikinamos, tačiau jei turite problemų dėl cholesterolio, galite pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu ir išsiaiškinti, ar kava be kofeino jums kelia susirūpinimą.